Import z chin, Cło i VAT

Import z chin, Cło i VAT – jak obliczyć?

 

Konkurencyjność cen towarów z Państwa Środka przyciąga coraz większą rzeszę zainteresowanych. Sprowadzanie produktów z Chin jest zazwyczaj opłacalne. Jednak wiele osób zapomina o uwzględnieniu kosztów cła i VAT’u podczas swoich kalkulacji. Należy bowiem pamiętać, że wszystkie produkty z Chin po tym jak zostaną przywiezione do Polski podlegają obowiązkowi odprawy celnej. W tym artykule przedstawię wam jak obliczyć cło i VAT, oraz czym jest dopuszczenie do obrotu.

 

Dopuszczenie do obrotu

Procedurę dopuszczenia do obrotu stosuje się w przypadku przewozów towarów niewspólnotowych na teren Unii Europejskiej. Towary te, po objęciu procedury dopuszczenia do obrotu, otrzymują status celny towarów wspólnotowych. Dopuszczenie do obrotu, czyli odprawę celną, można dokonywać samemu lub poprzez agencję celną. Dodatkowo, obecnie wiele firm ma swoje agencje celne i na podstawie naszego upoważnienia, mogą oni dokonać całej procedury za nas.

 

Cło i VAT przy imporcie z Chin – jak obliczyć?

Zarówno sprowadzanie towarów z Chin na własny użytek, jak i w celach handlowych powinno być poprzedzone sprawdzeniem stawek celnych. Odpowiednią opłatę celną płacimy w zależności od kategorii, do której należy sprowadzany produkt. Warto również sprawdzić czy produkt, który nas interesuje nie jest objęty dodatkowymi zaostrzeniami lub jest nałożone na niego cło antydumpingowe.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, cła na towary wyprodukowane w Chinach zmalały. Stawki cła ustalane są dla całej UE wspólnie. Aktualnie wahają się one od 0% do kilkunastu i jedynie mała część produktów jest objęta cłem przekraczającym te założenia.

Istnieje wiele kalkulatorów, które pomogą nam w obliczeniu wszystkich opłat. Jednak najbezpieczniejszym sposobem jest szukanie informacji na oficjalnych stronach służb celnych. System Informacji Taryfowej ISZTAR (isztar.mf.gov.pl) jest prostym systemem taryfowym dzięki któremu możemy sprawdzić aktualną stawkę cła obowiązującą dla danego produktu. Warto zaznaczyć, że stawki cłowe mogą się zmieniać, dlatego zalecane jest sprawdzanie ich na bieżąco. System ten jest aktualizowany codziennie, co zmniejsza ryzyko na popełnienie błędu podczas kalkulacji.

W przypadku podatku VAT kalkulacja jest wyjątkowo prosta. W Polsce, od towarów i usług pobierany jest podatek VAT w wysokości 23%, istnieją też inne kategorie towarów jak choćby produkty medyczne które objęte są stawką 8%.

Zarówno w przypadku cła, jak i podatku VAT istnieją wyjątki w wysokości podatku.

W przypadku odprawy należy pamiętać, że wysokość podatku będzie naliczana od wartości towaru + ceny dostawy towaru !